ΑΕΚ Λάρνακας: Μόνη στην κορυφή μετά τον αγώνα έναντι της Αλκής Ορόκλινης

ey9tdΜετά τον χθεσινό αγώνα έναντι της Αλκής Ορόκλινης, η ΑΕΚ Λάρνακας βρίσκεται μόνη στην πρωτιά του Κυπριακού πρωταθλήματος και ετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα.

Ενόψει της 10ης αγωνιστικής του Κυπριακού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος Cyta 2017-2018, πραγματοποιήθηκε, χθες, Σάββατο 28 Οκτωβρίου, ο αγώνας μεταξύ της ΑΕΚ Λάρνακας και της Αλκής Ορόκλινης.

Το τελικό σκορ, στο στάδιο «Αμμόχωστος» διαμορφώθηκε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι με πολλές χαμένες φάσεις η ΑΕΚ κατόρθωσε να κερδίσει τους 3 βαθμούς και να βρεθεί μόνη στην πρωτιά της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας και το νικητήριο γκολ

Ο αγώνας ξεκίνησε ένθερμα και από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο η Αλκή δέχθηκε πιέσεις από την ΑΕΚ αφού η δεύτερη έχασε 6 πολύ καλές ευκαιρίες. Το πρώτο 45λεπτο τα είχε όλα: πέναλτι, κόρνερ, φάουλ εκτός από γκολ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλκή μπήκε δυναμικά δείχνοντας «καλύτερο πρόσωπο» στον αγωνιστικό χώρο με δύο χαμένες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να αποφύγει το νικητήριο γκολ της ΑΕΚ, από τον Φλοριάντο Τόλμες, με πλασέ έξω από την περιοχή, στο 67’.

Οι αρχικές εντεκάδες των ομάδων ήταν διαμορφωμένες ως εξής:

Αλκή Ορόκλινη (Σάββας Δαμιανού): Pardo, Χαραλάμπους, Πάρπας, Duventru , Semedo, Χαρής, Tigroudja, Vasilev, Λοϊζίδης, Fabricio, Diakite.

ΑΕΚ (Ιmanol Idiakez): Juan Pablo, Aντωνιάδης, Mojsov, Catala, Larena, Acoran , Tete , Hevel , Laban, Florian, Nelson.

Ακολουθεί βίντεο με στιγμιότυπα από τον αγώνα:

O επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ

Από τη Δευτέρα 29 Οκτωβρίου, οι δύο ομάδες θα αρχίσουν την προετοιμασία τους για την 11η αγωνιστική. Την επόμενη Κυριακή, 5 Νοεμβρίου η ομάδα της AEK Λάρνακας θα βρεθεί αντιμέτωπη, σ’ ένα εντός έδρας αγώνα, με τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο ΑΕΚ Αρένα η ώρα 6 μμ.