Ανατροπή και το πρώτο «διπλό» για την Ομόνοια!

Την Τετάρτη, στης 24 του μήνα η Ομόνοια αντιμετώπισε την Σαλαμίνα, στο Αμμόχωστος, περνώντας το πρώτο διπλό νικηφόρο αποτέλεσμα, με 1-3.
Η Ομόνοια βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Σαλαμίνα, με γκολ του Πόλιανετς, αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν γρήγορα με τους Μαρκάσα, Νταρμπισάιρ και Λόπες όπου σημείωσαν το τελικό 1-3.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πεντάλεπτη καθυστέρηση, έτσι οι προσπάθειες των δύο ομάδων ξεκίνησαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια ήρθε μόλις στο 13ο λεπτό, με ψαλιδάκι του Μαρκάσα. Η Νέα Σαλαμίνα κράτησε μπάλα στο πρώτο 20 λεπτό, αλλά οι προσπάθειες των παικτών της δεν ανησύχησαν και ιδιαίτερα των Φελτζούιζεν. Κρατώντας περισσότερο την μπάλα οι πράσινοι δεν κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ, γεγονός όπου η Σαλαμίνα στο 36’ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Πόλιανετς, κάνοντας το 1-0. Η απάντηση από την Ομόνοια ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Λόπες έκανε το γύρισμα και ο Μαρκάσα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.
Με την έναρξη της επανάληψης η Ομόνοια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 83ο λεπτό τα δεδομένα στο παιχνίδια διαφοροποιήθηκαν όταν ο Ντάρμπισαϊαρ ανατράπηκε από τον Βεσελόφσκι και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος που ευστόχησε και ολοκλήρωσε την ανατροπή για το «τριφύλλι». Στην εκπνοή μάλιστα του αγώνα ο Λόπες έστειλε με δυνατό σουτ και αυτός τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και δίνοντας το έναυσμα για πανηγύρια στην κερκίδα.

Η αποστολή της Ομόνοιας με την Ανόρθωση

Μια σημαντική νίκη για τους «πράσινους» προηγήθηκε την περασμένη Τετάρτη απέναντι στην Σαλαμίνα,
αναπτερώνοντας το ηθικό των παικτών για το μετέπειτα ντέρμπι με την Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο οποίος θα διεξαχθεί στο στάδιο ΓΣΠ και θα ξεκινήσει στις 18:00. Ο Πάμπος Χριστοδούλου, μετά τη νίκη της ομάδας του απέναντι στην Σαλαμίνα τόνισε ότι «Καταφέραμε να κερδίσουμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έτσι μετρά και η νίκη στην προηγούμενη αγωνιστική. Σκύβουμε τα κεφάλια, είμαστε μια νέα ομάδα που χτίζεται. Θα προσπαθούμε για το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι και να δούμε που μπορούμε να οδηγηθούμε στο τέλος της σεζόν». Πανέτοιμοι οι πράσινοι, χωρίς κάποιο πρόβλημα να πάρουν τους τρείς βαθμούς απέναντι στην «κυρία» με σκοπό να ανεβαίνουν θέσης στο πίνακα.