Ο ΕΡΜΗΣ καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι κατά της ΑΛΚΗΣ

ts

Ένα ισοζυγισμένο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες για γκολ και αρκετές φάσεις. Και οι δύο ομάδες χρειάζονταν τη νίκη για ψυχολογικούς λόγους αλλά και για άνοδο της βαθμολογίας τους, αφού βρίσκονται στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογικής κατάταξης.

Το παιχνίδι παίχτηκε στην έδρα του Ερμή, την Τετάρτη 25.10.17 στις 8:00 το βράδυ και έλιξε με νικήτρια ομάδα τον Ερμή. Η Αλκή έχασε με τελικό σκορ 3-2 κατά της.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Αλκή έπαιζε πολύ καλά βάζοντας και το πρώτο της γκολ στο 19’. Έπειτα ο Ερμής ταρακουνήθηκε και μπήκε δυνατά βάζοντας δύο γκολ στο 34’ και στο 39’ γυρίζοντας το παιχνίδι πριν να λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Στο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Ερμή παρουσιάζεται ακόμη πιο δυναμικά στο γήπεδο βάζοντας στο 58’ κι άλλο γκολ. Η Αλκή από την άλλη έβαλε το δεύτερο της τέρμα προς τα τέλη του παιχνιδιού στο 74’ χωρίς να επηρεάζει το αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι αλλαγές

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού έγιναν τρείς αλλαγές και από τις δύο ομάδες. Στο 77’ τον Κωνσταντίνου με τον Γουίκς, στο 60’ τον Νταμεσέφσκι με τον Τσίνα και στο 67’ τον Γεωργιάδη με τον Μαρίνιουκ για την ομάδα του ΕΡΜΗ. Στην ομάδα της ΑΛΚΗΣ έγιναν αλλαγές στο 69’  τον Ντουβλερντού με τον Αβραάμ, στο 59’ τον Ενγκομό με τον Χαραλάμπους και στο 79’ τον Μπιλάλ με τον Τριμπό.

Τελικές δεκάδες

Στην τελική δεκάδα του ΕΡΜΗ: Αραμπατζής, Φρινμπόρκ, Ταραλίδης, Εμενγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Πατσέκο, Νταμσέφσκι, Ψάλτης, Γεωργιάδης

Στο πάγκο: Παναγή, Σωφρονίου, Κέζος, Μαρτίνιουκ, Αριστοτέλους, Τσίνα, Θεοδώρου, Γουίκς, Πούνας, Λίλλης, Αλεξίου.

Στην τελική δεκάκα της ΑΛΚΗΣ: Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Ντουβέντρου, Ενγκομό, Σεμέδο, Ντικρουζά, Βασίλιεφ, Λοιζίδης, Μπιλάλ και Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Χαραλάμπους, Πάρπας, Αβραάμ, Μανώλη, Χάρης, Γαβριηλίδης, Ανδρέου, Καλλή, Τριμπό, Ψυχάς.

Διαμόρφωση της βαθμολογίας μετά τη λήξη του αγώνα

Ο ΕΡΜΗΣ βρίσκεται στη 10η θέση με 9 βαθμούς ενώ η ΑΛΚΗ στην 11η επίσης με 9 βαθμούς.

Επόμενη αγωνιστική

Στην επόμενη Αγωνιστική ο Ερμής θα παίξει με αντίπαλη την ΑΕΛ και χρειάζεται ένα θετικό αποτέλεσμα. Αναμένεται πως η χαρά και ο ενθουσιασμός που κέρδισαν από αυτήν τους τη νίκη θα τους τονώσει το ηθικό και την Κυριακή 29.10.17 θα δούμε στο γήπεδο ένα αξιοπρεπές παιχνίδι. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να επαναπαυτεί αλλά να συνεχίσει τις εντατικές προπονήσεις ώστε να έχει αυξημένες πιθανότητες να πάρει τη νίκη.

Η Αλκή στις 28.10.17 θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ Λάρνακας στη δική της έδρα. Παρόλο της ήττας της σε αυτόν τον αγώνα, πρέπει να αναθεωρήσει και με ψηλά το κεφάλι να εργαστεί πιο σκληρά. Ένα θετικό αποτέλεσμα στο ματς της Κυριακής, απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα, είναι ότι χρειάζεται για να επανακτήσει την αυτοπεποίθηση της.