ΑΧ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΣΣΟΣ

panagi-velthuizenΤεράστια απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις των φίλων της Ομόνοιας όχι για τις εμφανίσεις της ομάδας, αλλά για το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι βαθμοί που χάθηκαν οφείλονται από ατομικά λάθη κυρίως των τερματοφυλάκων της.

Για να μπορέσεις να επιτύχεις τους στόχους σου πρέπει  να δημιουργήσεις μία ισχυρή ομάδα και όπως λένε μία καλή ομάδα ξεκινά πάντα από τον τερματοφύλακα.Αυτό που συμβαίνει όμως φέτος  με την Ομόνοια είναι πρωτόγνωρο.Όσο καλά τα πάει στον επιθετικό τομέα ( έχει σκοράρει 17 γκόλ σε 9 αγώνες) τόσο άσχημη είναι η αμυντική λειτουργία της ομάδας αν και στο τριφύλλι υπάρχουν δύο ονόματα με καλό βιογραφικό για την θέση  του τερματοφύλακα  ο Παναγή και ο Φελτχούιζεν.

Όμως κανένας από τους δύο δεν έχει πείσει με τις εμφανίσεις του με αποτέλεσμα ο προπονητής της ομάδας να τους εναλλάσσει συνεχώς.

Τα  τραγικά λάθη τους-Οι απώλειες της ομάδας

Τα λάθη των τερματοφυλάκων της  Ομόνοιας ξεκίνησαν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής όπου η Ομόνοια έχασε με 2-1 από την Πάφος FC η οποία είχε μόλις 2 τελικές προσπάθειες.Το ίδιο ακριβώς συνέβηκε και με την ΑΛΚΗ,2 γκολ σε 2 τελικές στην εστία.

Την 6η αγωνιστική ήταν το λάθος του Φελτχούιζεν  που δεν πραγματοποίησε έξοδο στο 96ο λεπτό με αποτέλεσμα  την απώλεια 2 βαθμών για το τριφύλλι από τον Ολυμπιακό.

Την 7η αγωνιστική επέστρεψε  κάτω από τα δοκάρια ο Παναγή  ο οποίος ανενόχλητος σε έξοδο δώρησε το 1ο γκολ  στον ΕΡΜΗ με αποτέλεσμα στο τέλος η Ομόνοια να ηττηθεί.

Τέλος πριν από λίγες μέρες ήταν και πάλι ο Φελτχούιζεν που στέρησε την νίκη στην ομάδα απέναντι στην Ανόρθωση όταν του ξέφυγε η μπάλα και πάλι στο 96ο λεπτό με αποτέλεσμα το ντέρπι να λήξει 1-1.

Οι μόνοι που μπορούν να δώσουν την λύση είναι οι ίδιοι  οι τερματοφύλακες της Ομόνοιας με το να ηρεμήσουν και να δείξουν το ταλέντο που διαθέτουν.Η πίεση φυσικά είναι μεγάλη ιδίως  με την σκέψη  που έχουν οι φίλοι της ομάδας για μια νέα αποτυχημένη σεζόν από πολύ νωρίς.